Toiduretk läbi EUROOPA viis HKHK õpilased HISPAANIASSE

2. aprillist kuni 8. aprillini viibisid HKHK õpilased Kristel Laastau, Laura Susi, Lehte Stock, Bret Padar ning kutseõpetaja Enna Kallasvee Hispaanias, Valencias seoses Erasmus+ koostööprojektiga „Culinary trip through Europe“.

Projekti eesmärgiks on tutvuda eri rahvuste traditsioonilise köögiga, õppida toitude valmistamist ja analüüsida menüüd tervisliku toitumise, toidutalumatuse ja allergeenide sisalduse seisukohalt. Kuna projektipartnerid on kokku neljast riigist, siis lõpptulemuseks saab olema neljakeelne (saksa-, hispaania- , soome- ja eestikeelne ) retseptikogu.

Valencias oldud ajal valmistati üheskoos piirkonnale iseloomulikke toite Paellat, Valencia salatit, Aliolit, traditsioonilist Lihavõtte kooki ja Horchata’t, mis on Hispaaniale traditsiooniline jook, valmistatud purustatud erilist sorti maapähklitest (Tigernuts). Lisaks toiduvalmistamisele toimusid ka loengud tervislikust toitumisest toiduallergiatest ja toidutalumatusest. Praktilises tunnis õpiti menüüst leidma allergeene ja asendama neid teiste toiduainetega.

Nädalase projektikohtumise ajal toimusid ka väljasõidud riisi- ja oliivikasvatusse. Mõlemad kasvatused peavad oluliseks ökoloogiliselt puhast tootmist. Puhast ja väiketootmist peetakse toiduainete puhul üldiselt väga tähtsaks, sest turul müüdavad puuviljad, liha ja juustutooted olid oma hinnaklassilt kõrgemad, kui poes saadaolevad samalaadsed tooted. Väiketootmisest saadud kohaliku toidu eest ollakse seega nõus rohkem maksma. Kohalik turg oli omaette vaatamisväärsus ja kohalike seas oluline toidu hankimise koht.

Külastasime ka imekaunite iidsete majade, kirikute ja väljakutega Valencia vanalinna ning vanasse jõesängi ehitatud kuulsat kaasaegse elu keskust ning imekauneid parke. Jõgi suunati sajand tagasi linna keskusest väljapoole voolama. Tänu haljastatud vanas jõesängis olevale parkide- ja sportimisaladele peetakse Valenciat jooksvaks linnaks, sest väidetavalt käib kogu linn seal jooksmas või muud sporti harrastamas. Turia jõe endises sängis on ka kuulsate kohalike arhitektide Santiago Calatrava ja Felix Candela poolt projekteeritud 6 hoonest koosnev grupp futuristlikke ja linnapilti rikastavaid hooneid.

Valencia linn ja sealsed inimesed jätsid kõigile projektis osalejatele positiivsed ja värviküllased mälestused. Järgmine projektikohtumine toimub Joensuus veel selle õppeaasta mais ning HKHK võõrustab projektist osavõtvaid koole sügisel, oktoobrikuus.

Hispaania pilte saad vaadata SIIT.