Oscar Tirman: "Eesmärkide nimel tuleb kõvasti pingutada"

Oscar Tirman kolis Harjumaalt Haapsallu 13-aastase poisina ja lõpetas 9.klassi Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumis. 2006.a. sügisel asus Oscar Haapsalu Kutsehariduskeskuses õppima arvutiteeninduse eriala. Kaks aastat õpinguid möödus suuremate viperusteta, kuid peale teist kursust pidi noormees majanduslikel põhjustel tööle asuma. Nüüd jäi valida, kas katkestada õpingud või proovida jätkata individuaalse õppekavaga õppimist töö kõrvalt.

Oscar valis keerulisema tee. Ta leidis lihttööd kaubanduskeskuses saalitöötajana ja vabal ajal õppis iseseisvalt, et kord kuus käia koolis õpitut vastamas ning uusi õppeülesandeid saamas. Uus töö Pizzarestorani kokana nõudis palju aega, kuid sihiks seatud eesmärk lõpetada kool samal ajal kursusekaaslastega tiksus noormehel pidevalt mõttes. Kõige pingelisemaks kujunes aeg, kui tuli asuda erialasele praktikale samaaegselt vahetustega tööga toitlustusasutuses ning kooliülesannete lahendamisega.

Anna endast parim juba praktikal

Praktikakohaks sai Oscarile Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus. Kuigi väljaspool praktikaettevõtet oli noormehel palju tegemist, keskendus ta väga tõsiselt praktikaülesannete täitmisele. Nii suutis ta endast jätta positiivse ja tegusa töötaja kuvandi ja mõne aja pärast pakuti talle juba ka asutuse Põhja regionaalosakonnas tehnikuna tööd. Poolteist aastat hiljem sai Oscar ametikõrgendust kasutajatoe- ja seireosakonna juhtivoperaatorina.

Juhtivoperaatori amet on mitmekülgne ja vastutusrikas. Töö on vahetustega ning hõlmab erinevaid tegevusi sõltuvalt päevaajast. Päevased ülesanded on seotud enamasti juhi abina tehniliste probleemide lahendamisega ja töötajate nõustamisega. Öise vahetuse sisuks on erinevad monitooringud ja Politsei- ja Piirivalveametile vajaliku rahvusvahelise side tagamine.

Oscaril on paar mõtet, mida tahaks jagada praegustele õpilastele: „Kui sul on vähegi võimalik, õpi päevaõppes. Meeletult raske on keerulist eriala omandada iseseisvalt, kui sul pole kõrval õpetajat, kelle käest iga liigutuse kohta nõu küsida“. Haapsalu arvutiõpetajate kohta on Oscaril öelda ainult häid sõnu – erialaõpetajad olid ainulaadsed ning nende nõudmised konkreetsed ja selged.

Praktika kohta on Oscaril arvutiõpilastele samuti soovitus: „ Vali praktikakohaks väga hea ja suur ettevõte. Suures ettevõttes on tööjõu liikumine suurem ning on rohkem lootust, et kiiremini võib vabaneda töökoht, kuhu võiksid sobida just sina. Samuti ole praktikal väga innukas ja tubli ning näita üles soovi ennast erialaselt arendada. Kõik see tuleb kasuks, kui firma vajab uut töötajat – siis võib tööpakkumine tulla just sulle.“